The Northside Sports Section

Presented by Wayne F. Alling Insurance Agency

Photos by Lauren Stauffer

Spring Varsity Team Schedules

Coed Varsity Track

All high schools at Oliver High School on Thursdays at 3PM. Beginning March 26th through May 2nd. District 8 qualifier races are Thursday, May 9th at 3PM and Saturday, May 11th at 10AM. PIAA Championship @ Shippensburg University 9:00am on May 24th.

Boys Varsity Tennis

Games begin at 3:15pm
3/21/19: Perry @ Obama
3/28/19: Brashear @ Perry
4/2/19: Perry @ Carrick
4/4/19: Obama @ Perry
4/9/19: Perry @ Westinghouse
4/23/19: Perry @ Brashear
4/25/19: Carrick @ Perry
5/6/19: Westinghouse @ Perry

Boys Varsity Volleyball

Games begin at 3:15pm
3/28/19: Perry @ Brashear
4/2/19: Allderdice @ Perry
4/4/19: Perry @ Westinghouse
4/11/19: Carrick @ Perry
4/23/19: Brashear @ Perry
4/25/19: Perry @ Allderdice
4/30/19: Westinghouse @Perry
5/6/19: Perry @ Carrick

Spring Middle School Schedules

Middle School Wrestling

3/26/19: Arsenal @ Allegheny T.A. – 3:45PM
3/28/19: Westinghouse @ Allegheny T.A. – 3:45PM
4/2/19: Allegheny T.A. @ Obama Academy – 3:45PM
4/9/19: Allegheny T.A. @ South Hills – 3:45PM
4/11/19: Allegheny T.A. @ South Brook – 3:45PM
4/23/19: Colfax @ Allegheny T.A. – 3:45pm
4/25/19: Langley @ Allegheny T.A. – 3:45PM
4/29/19: Allegheny T.A. @ Pittsburgh C.A. – 3:45pm
5/3/19: Weigh Ins @ Carrick – 3:00pm
City League Championship @ Carrick – 4:00pm

Middle School Boys Soccer

Starting time for all games is 3:30PM. Fields for home games:
Allegheny @ McCabe Field
Manchester @ Manchester
Morrow @ Rooney
Schiller @ West Penn
King @ Mann

Section I
3/25/19: Carmalt @ Allegheny, PCA @ Morrow, Schiller @ Manchester
3/27/19: Schiller @ South Hills, PCA @ Allegheny, South Brook @ Morrow, Manchester @ Arlington
4/1/19: Brookline @ Schiller, Allegheny @ South Hills, Langley @ Morrow
4/3/19: South Brook @ Schiller, Morrow @ Carmalt, Allegheny @ Manchester
4/8/19:Langley @ Allegheny, Schiller @ Morrow, Manchester @ South Hills
4/10/19: South Brook @ Alleghney, Schiller @ Arlington, Morrow @ South Hills, Carmalt @ Manchester
4/24/19: Allegheny @ Schiller
4/25/19: Manchester @ Brookline
4/29/19: Morrow @ Allegheny, Carmalt @ Schiller, Manchester @ Langley
5/1/19: PCA @ Manchester, Schiller @ Langley, Morrow @ Arlington
5/2/19: Allegheny @ Brookline
5/6/19: Arlington @ Allegheny, Morrow @ Manchester
5/8/19: Schiller @ PCA, Manchester @ South Brook, Brookline @ Morrow

Section II
3/28/19: Westinghouse @ King
4/2/19: CAPA @ King
4/4/19: King @ Arsenal
4/9/19: Greenfield @ King
4/11/19: King @ Colfax
4/25/19: Obama @ King
4/30/19: King @ Mifflin
5/2/19: Sunnyside @ King
5/7/19: King @ Sterrett
5/9/19: King @ U-Prep

Section Playoffs
5/15/19: Boy’s Quarter-Final Playoff
5/17/19: Boy’s Semi-Final Playoff
5/22/19: Boy’s Soccer Championship @ Cupples Stadium – 3:15PM

Middle School Girls Soccer

Starting time for all games is 3:30PM. Fields for home games:
Allegheny @ McCabe Field
Manchester @ Manchester
Morrow @ Rooney
Schiller @ West Penn
King @ Mann

Section I
3/25/19: Morrow @ PCA, Allegheny @ Carmalt
3/27/19: South Hills @ Schiller , Allegheny @ PCA, Morrow @ South Brook
4/1/19: South Hills @ Allegheny, Morrow @ Langley
4/2/19: Schiller @ Brookline
4/3/19: Schiller @ South Brook, Carmalt @ Morrow
4/8/19: Allegheny @ Langley, Morrow @ Morrow
4/10/19: Alleghney @ South Brook, Arlington @ Schiller, South Hills @ Morrow
4/24/19: Schiller @ Allegheny
4/25/19: Manchester @ Brookline
4/29/19: Allegheny @ Morrow, Schiller @ Carmalt
5/1/19: Brookline @ Allegheny, Langley @ Schiller, Arlington @ Morrow
5/6/19: Allegheny @ Arlington
5/8/19: PCA @ Schiller
5/9/19: Morrow @ Brookline

Section II
3/28/19: King @ Westinghouse
4/2/19: King @ CAPA
4/4/19: Arsenal @ King
4/9/19: King @ Greenfield
4/11/19: Colfax @ King
4/25/19: King @ Obama
4/30/19: Mifflin @ King
5/2/19: King @ Sunnyside
5/7/19: Sterrett @ King
5/9/19: U-Prep @ King

Section Playoffs

5/14/19: Girl’s Quarter-Final Playoff
5/16/19: Girl’s Semi-Final Playoff
5/21/19: Girl’s Soccer Championship @ Cupples Stadium – 3:15PM